pondělí 5. května 2014

kouzlo vilínu a tymiánu

pěkný den přeji,

dneska bych vám v krátkosti ráda představila svůj poslední objev, kterým je tymiánová pleťová voda. Dostala jsem se k ní tak trochu jako slepá k houslím nebo jak se to říká :)
 
Začalo to celé tak, že jsem byla tuze zaujatá tím, jak se v kosmetice často objevuje vilín virginský neboli hamamelis. A tak jsem nažhavila strejdu googla a nahlídla, cože je to zač a jaké má vlastně mít účinky. Samozřejmě jsem očekávala nějaké to stažení pórů, když je to určeno na problematickou pleť, že... ale proč to nezkontrolovat!
 
Jedná se o poměrně vysoký (i 7m) opadavý keř, který kvete v říjnu a listopadu. Běžně roste v Severní Americe, v Evropě se pěstuje od 18.století. Vysazuje se obvykle v parcích nebo zahradách. Léčivé účinky vilínu jsou údajně známy již několik staletí. K léčivým účelům se obvykle používá  sušená kůra, sušené listy a vilínová voda, což je destilát získávány vodní parou ze sušených listů. Rostlina má antibakteriální a protizánětlivé účinky, posiluje cévy a mírní lokální krvácení.
 
"Nálev z vilínu se používá proti průjmům, čaj při zánětech ústní dutiny k vyplachování několikrát denně. Vilín se užívá zejména zevně k ošetření lokálního zánětu, slunečních popálenin, opařené a popraskané kůže, ran, hemoroidů a křečových žil, pomáhá také při nervovém zánětu kůže. Vilínové masti a krémy je možné koupit hotové. V domácnosti se připravuje vilínová mast. Pro obklady je možné zředit vilínovo vodu z lékárny v poměru 1:3 nebo je možné připravit odvar ze 3 čajových lžiček listů na 1 šálek vody. Homeopatie používá vilín také při křečových žilách, hemoroidech, při krvácení kůže a sliznic. Také některé kosmetické vody na obličej obsahují vilín." (zdroj: www.atlasrostlin.cz)
 
"Droga obsahuje 10 % třísloviny s antiseptickými a stahujícími účinky. Užívá se při léčbě povrchových zranění a také v kosmetice. Keř je významnou rostlinou při výrobě kosmetických přípravků s vyhlazujícím účinkem - krémů, pleťových tonik a vod po holení. Velmi zajímavé je, že k takovému účelu je vhodný pouze jeden druh tohoto keře, a to vilín virginský, který má svíravé, protizánětlivé a antioxidační vlastnosti díky obsahu taninů (hamamelitanin), těkavých olejů, organických kyselin a flavonoidů. Léčivé látky z vilínu jsou součástí řady doplňující léčivých přírodních přípravků při průjmech, hemoroidech a křečových žilách. Dále pomáhají při zánětech dutiny ústní a zánětech dásní a také při léčbě atopického ekzému. Listy vilínu pomáhají omezit zčervenání, které se často vyskytuje u citlivé pleti a objevuje se na tvářích a kolem nosu. Vilín totiž výrazně zvyšuje odolnost kapilár, a to pomáhá při všech těchto výše vyjmenovaných potížích." (www.justnahrin.cz)
 
Takže jsem si ověřila, že vilín je pro moji pleť jednoznačně vhodný - rozhodně využiju omezení začervenání pleti, rovněž antibakteriální i protizánětlivé účinky se mi zamlouvají.
 
A tak jsem opět nakopla strejdu googla a našla si obchod, kde jsem si zakoupila čistou vilínovou květovou vodu. 100 ml mě vyšlo na 130,- Kč, což není suma, která by někoho zruinovala, ale proti jarišově vodě, kterou jsem teď běžně používala, je to docela drahé. Nu a tak mi bylo líto používat to jen tak, jak to soudruzi v Německu vyrobili, zatoužila jsem tu vodu nějak "vylepšit", aby jako ty peníze byly využity na 150%. (To mám po otci ;)) Navíc, když jsem vodu otevřela a přivoněla, tak se mi otočil žaludek a bylo jasné, že vodu budu "chca, nechca" musel vylepšit nějakým tím bejlím, protože takový smrad já čichat dobrovolně nebudu! Já nevím, jak tu vůni popsat, možná, že to vůbec nebylo tak hrozné, ale vylepšení by to sneslo.
 
 
 
A tak jsem přemýšlela, co bych použila. Nechtěla jsem sáhnout po mém obligátním hřebíčku a tak jsem googlovala a hledala v knížkách o bylinkách, až jsem nakonec vybrala tymián. Když jsem pak zadala do vyhledávače vilínová voda a tymián a vyskočil mi dokonce recept na vilínovou pleťovou vodu s tymiánem, tato dvojice se tedy jevila jako vhodné spojení; bylo rozhodnuto.
 
Kdesi jsem taky četla, že podle jakési studie působí tymián na akné lépe než konvenční léky na předpis. No, tak optimistická bych nebyla... ale vyzkoušet se to musí, to je jasné :) Koho tato informace zaujala, ten si rád vyhledá více.
 
Taky Dědek kořenář doporučuje tymián na nečistou pleť. "Jste-li pubertální zauhrovaný typ, doporučuji vložit hrst sušeného tymiánu do litru vroucí vody a pod pokličkou nechat vychladnout, scedit a několikrát za den si omývat postiženou pleť. Dámy mohou použít k omývání tampón, páni lavór. Chcete-li na neuhrované pleti dosáhnout ve vzezření vyšší svěžesti a hebkosti, přidejte měsíček, heřmánek a meduňku. Chcete-li působit na ekzém či svědivou a přecitlivělou pleť, dejte místo meduňky řepík. Máte-li bércový vřed, přidejte ještě více řepíku a květ jírovce." (www.dedekkorenar.cz)
 
Já tedy nejsem chemik a nemám dostatečné znalosti na to, abych dokázala říct, zda je pro uvolnění léčivých látek potřeba teplo, tedy ta vroucí voda nebo jestli jen to uvolnění urychluje... můžete mě poučit, jistě se tu najde nějaká znalec a já budu za nové informace jen a jen ráda.
 
Každopádně se dostávám konečně k jádru pudla - tedy k tomu, že jsem do vilínové vody nasypala tymián, který mi mimochodem rovněž dost nevoní, takže je to tedy kombo roku :), abych to jako echt vylepšila, tak jsem nasypala ještě trošek soli z Mrtvého moře, která se mi osvědčila na nejrůznější pleťové neduhy,  nechala jsem tuto vodu asi 2-3 týdny stát při pokojové teplotě a začala používat ráno a večer. Těch 100ml není mnoho, takže za 3 týdny mám vody na dně... a co bych k ní řekla - pleť se mi opravdu lepší, řekla bych, že se rychleji hojí, nijak mi pleť nevysušuje, nedráždí. Taky se mi dělá mnohem méně takových těch hlubokých velkých nevymáčknutelných vředů (pan doktor jim říká furunkly), ale to bude určitě i tím, že dlouhodobě používám i antibiotika na potírání... nicméně ta jsem používala již dlouho a efekt té vody jsem pozorovala docela rychle, takže to rozhodně nebude jen těmi antibiotiky....nicméně zatajit vám je nemohu! Nechci tvrdit, že by se stal zázrak a já za těch cca 25 dní byla krásná jako víla z pohádky, to si nebudeme nalhávat, ale celkově bych řekla, že mě tento lektvar nezklamal, takže pokud si někdo chce "vyrobit" vlastní pleťovou vodu pro problematickou pleť, ať s klidem sáhne po vilínu a tymiánu.
 
Toť prosím pro dnešní den vše a příště si třeba dáme něco o mátě. Jestli se k nějakému příště dohrabu, ale když pánbůh dopustí, i motyka sputí....
 
Meduňka
 
 
 

8 komentářů:

  1. No mna si jarishovym roztokom s klincekmi inspirovala, tak sa mozno dokopem aj tomuto "receptu" :)
    A dufam, ze "priste" bude velmi skoro :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. moc děkuji, těší mě, že jsi se inspirovala a tento recept je taky úplně jednoduchý :)

      Vymazat
  2. Tak já jsem si teda žádnou pleťovou vodu sama nikdy vyrobit nezkoušela. Ale snažím se teď sahat po přírodnějších variantách jako je voda z Růže od Saloosu a chtěla bych vyzkoušet i Levandulovou.

    Monča z blogu - By-Moni

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. taky ráda sahám po přírodně, pokud to jde, ale na některé problémy mi víc zabírá chemie, nicméně tato voda mi vyhovuje :)

      Vymazat
  3. Super návod, nad vilínovou vodou do pleťové vody taky uvažuju, až mi dojde ta moje koupená :-).

    OdpovědětVymazat
  4. Na vyrábění vylepšené verze jsem moc líná, ale tuhle a cistusovou vodu doma mám asi dva týdny, tak uvidíme, jestli mi pomůžou, protože zrovna teď je moje pleť úplně poblázněná :D

    OdpovědětVymazat
  5. Možná by to pomohlo mému švagrovi, má docela problematickou pleť, tak ho třeba někdy podaruji pleťovou vodou. Díky za tip :). A ta citace z dědka kořenáře mě fakt pobavila.

    OdpovědětVymazat

děkuji za vaše milé komentáře, vzkazy a náměty