pro dnešek jsem si pro vás připravila takové moje domácí experimentování. Kdo mě sleduje, tak ví, že experimentuju ráda a docela často. Experimentuju s bylinkama, s jejich využitím na nejrůznější způsoby - jídlo, kosmetika, využití v domácnosti... Dnešní experiment byl takový víceúčelový.
Mým hlavním cílem bylo umíchat takovou směs, která by měla pozitivní účinky na mastnou, aknózní, podrážděnou pleť. A tak jsem sedla k netu a knížkám a hledala bylinky, které by se mohly hodit.
Nakonec jsem vybrala následující složení:
Rozmarýn - zaujal mě schopností redukovat záněty a svoji dobrou vstřebatelností jak přes trávící trakt, tak přes kůži. Navíc by měl rozmarýn působit i protialergicky, takže co víc si přát.
Přeslička - obsahuje vysoké množství křemíku, díky němuž urychluje hojení ran, navíc působí dezinfekčně, je doporučována i na zevní použití. Vnitřně je zdravá pro ledviny, močový měchýř, čistí krev...
Lopuch - je silný detoxikant, navíc vhodný na mnoho typů kožních chorob. Odvar z kořene lopuchu je doporučen na mastné vlasy, lupy i pleť. Léčí akné i ekzémy. Odvar je vhodný k omývání kůže a nejrůznějších otoků.
Levandule - je můj svatý grál, láska na život a na smrt. Levandule se hodí na všechny typy pleti - uklidňuje, omlazuje, pro své protizánětlivé účinky je vhodná i na vyrážky, akné. Já ji připadala zejména kvůli vůni, které se nemohu nabažit.
Lékořice - s lékořicí si hraju už opakovaně - minulé tvoření si můžete prohlédnout zde. Dovolím si i nakopírovat text. Lékořice se hodí jak pro vnější, tak vnitřní užití. Pokud ji užíváme vnitřně, měla by snižovat množství testosteronu, působit antiandrogenně, snižovat tím tvorbu mazu a tím regulovat akné. Navíc působí antibakteriálně a to i na Propionibacterium acnes, které se podílí významně na vzniku akné. Vnitřně by lékořici neměli užívat lidé trpící hypertenzí, těhotné ženy nebo osoby, které užívají warfarin.
Při vnějším použití lékořice působí antibakteriálně, má bělící účinek, redukuje citlivost pleti a její zarudnutí, má protizánětlivý účinek. Obsahuje množství antioxidantů. Uvádí se, že je účinná na léčbu růžovky.
A co že jsem s výše uvedenými bylinami spáchala?
Všechny byliny jsem smíchala, rozdrtila a uskladnila do krásné skleněné kořenky.
A k čemu že pak tuto směs používám?
1.) MASKA - po smíchání s medem (po vzoru TRB já sama med nikdy neoblibovala a nezkoušela bych ho mazat na obličej) nanáším tak na 20 - 30 minut na pleť. Dost mi vadilo, že mi med z obličeje kapal, ale TRB mi poradila to trochu říznout vodou, aby byl med tekutější a dal si aplikovat v tenounké vrstvě, pak na pleť lépe přilne - vyzkoušeno a potvrzeno! Při smývání se bylinkami chvíli peelinguji kůži.
2.) OBKLADY - silnější odvar ještě za tepla používám jako obklady a vysedávám s nimi večer u televize.
Oba zevní způsoby použití se mi náramně zamlouvají, krásně regenerují pleť, léčí drobné pupínky. Pleť se ani při jednom užití nevysušuje, nikdy nebyla podrážděná, pochrochtávala si blahem :)
3.) ČAJ - popravdě jsem neplánovala užívat tyto byliny vnitřně, ale jednoho krásného dne jsem si uvařila čaj na obklady a čaj na popíjení a omylem jsem je vyměnila :) Přišla jsem přitom na to, že tato kombinace bylin je neobyčejně lahodná. Voňavá po levanduli a příjemně nasládlá po lékořici.
Jelikož nejsem bylinkář a neznám vzájemné působení těchto bylin, netroufám si vám radit užívat tuto směs vnitřně. Já si ho sem tam uvařím a popíjím, ale netroufla bych si popíjet pravidelně!
To je zatím všechno, co se směsí podnikám. Pokud vás napadá další využití, ráda si je přečtu.
Mějte krásný víkend! Meduňka
Skvělé tipy. Maska z bylinek a medu je vážně super nápad, musím někdy vyzkoušet. Jinak na mastnější pleť, akné a rozšířené póry je prý dobrý šalvějový EO, láká mě jeho pořízení.
OdpovědětVymazatDee, na šalvěj mám další recept :) všechno bude.
Vymazat