pátek 23. srpna 2013

léčivý lektvar chutná za tepla i za studena

pěkný den,

protože už jsme dlouho neměli žádný recept, tak vám dnes ukážu nápoj "zdraví", který si v poslední době s oblibou připravuji, tedy teď, co jsem nemocná zejména :) to piju teplou variantu,  předtím jsem pila zejména s ledem pro osvěžení!

Nápoj je extrémně jednoduchý, takže je až hanba nazývat tento post receptem :D

Budeme potřebovat:

  • citron - nejlépe BIO, protože používám celý i s kůrou
  • zázvor
  • čerstvou mátu
  • čerstvou meduňku
  • sáček čaje - já používám Tulsi, neb je nejen chutné, ale samo o sobě léčivé!


Citron omyjeme, nakrájíme na plátky, kousky, to je jedno, jak je vám libo, zázvor očistíme a též nakrájíme na kousky, mátu a meduňku používám celou, na velký džbán použiju 2 sáčky Tulsi. Samozřejmě zaleji vařící vodou a nechám vše luhovat.








Po nějaké době vyndám kousky citrónu, protože kůra začne pouštět hořkou chuť, někdy třeba půl citronu oloupu a použiju jen dužinu bez kůry, aby mi v nápoji něco zbylo :)
 
Když piju teplou variantu, tak přihodím třeba i skořici, hřebíček a vařím do termosky, dnes pro ilustraci vizuální roviny jsem připravila do džbánku na studenou variantu. Džbánek dám vychladit, pak leju do skleniček s ledem a osvěžení je náramné.
 
Nápoj zásadně nikdy ničím nedoslazuji, neb nesnáším sladké čaje, kávy atd.... nic horšího na světě snad není, jen květák na mozeček a trubičky v mase ... bleeee .... pardón, ale nemohla jsem si z nějakého neznámého důvodu tuto odbočku odpustit :)
 
Tak a teď si připomeneme proč jednotlivé ingredience používáme:
 
"Zázvor je přírodní všelék, který 
  • Je antibakteriální a protizánětlivý
  • Podporuje chuť k jídlu
  • Usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem
  • Snižuje cestovní nevolnost
  • Zmírňuje nevolnost při těhotenství
  • Je prevencí proti chřipce a rýmě
  • Pomáhá mírnit potíže při chřipce a rýmě
  • Uklidňuje a zmírňuje bolesti hlavy
  • Zpomaluje některé druhy rakoviny
  • Příjemně voní a chutná
  • Pomáhá relaxovat – při přičichnutí k naříznutému oddenku vás vůně zanese až do dalekých exotických krajin" (zdroj)
Citron - Wikipedia praví, že "Citrony obsahují velké množství kyseliny citronové (3,5-8,0 g/100 g) a přibližně kolem 87 % vody,[1] proto se využívají jako přírodní okyselovadlo do řady pokrmů, nebo se z nich mačká kyselá šťáva. Dále obsahují bioflavonoidy, pektin, vonné silice, provitamin A, vitamín B, cca 3 % sacharidů. Je též zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších"
 
Máta - "Máta zaručeně pomáhá při všech druzích žaludečních potíží, uvolňuje křeče, zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, celkově zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu, má mírné afrodiziakální účinky. Velmi dobrá je kombinace máty s dalšími léčivkami. Pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje tělesnou i duševní kondici." (zdroj)
 
Ha, vidíte to, já jsem ty afrodiziakální účinky tedy nezaznamenala, škoda :D
 
Meduňka -  "čaj z listů snižuje stres,uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary).[1] Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Používá se také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů." (zdroj)
 

"Tulsi se nejčastěji připravuje k užívání ve formě čaje. Tato bylina je uznávána jako obecný posilující a vitalizující prostředek. Projevuje se antibakteriálními, antiseptickými a protikřečovými účinky. Je již po dlouhou dobu tradičně používána pro léčbu širokého spektra poruch, včetně nemocí dutiny ústní a krku, plic, srdce, krve, jater, ledvin, zažívacího traktu, dýchacího ústrojí, metabolismu a nervového systému. Běžně se používá pro léčbu kašle, chřipky a nachlazení, bolesti hlavy a uší, revmatismu a artritidy, malárie, při vysokých teplotách, alergických reakcích a různých kožních chorobách, pro snížení toxických účinků různých jedů, včetně případů bodnutí hmyzem nebo uštknutí hadem a pro vypuzení střevních parazitů, proti hmyzu a ve formě vykuřovadla na vyčištění vzduchu. Čaj z Bazalky svaté údajně přináší lásku, víru, soucit, čistotu, uvědomění, čistí auru, zvyšuje Pránu (životní sílu). Otevírá srdce a mysl. 
  • Posiluje celkové zdraví a spokojenost, což má pozitivní obecné účinky na tělo a mysl
  • Uvolnění při stresu – zvyšuje schopnost vypořádat se a přizpůsobit se měnícímu se a náročnému prostředí a snižuje negativní fyzické a psychologické účinky stresu (adaptogenní účinky)
  • Účinky podobné antidepresivům
  • Energie a výkon – zlepšuje výdrž a vytrvalost a rovněž zvyšuje účinnost tělního systému při využití kyslíku. Podporuje syntézu bílkovin a zvyšuje sílu
  • Účinky proti stárnutí – pomáhá udržet si a získat zpět mladistvý elán, paměť a zpomaluje proces biologického stárnutí snižováním dopadu faktorů fyziologického stárnutí
  • Antidiabetické účinky – snižuje hladinu krevního cukru a může být vhodným doplněním dietních doporučení v léčbě mírného stupně na inzulinu nezávislé cukrovky (diabetes 2.typu, u dospělých)
  • Antioxidační účinky – poskytuje významnou ochranu při vychytávání volných radikálů a podpoře antioxidačních látek. Neutralizuje nebezpečné biochemické látky, které přispívají k předčasnému stárnutí, rakovině a degenerativním chorobám
  • Ochrana před zářením – snižuje poškození buněk a tkáně, zejméma u jaterních a srdečních buněk, způsobené škodlivými slunečními paprsky, zářením z obrazovek, z televize a počítačů, z radioterapie, při cestách letadlem ve vysokých nadmořských výškách, atd.
  • Podpora imunitního systému – posiluje a vylaďuje imunitní systém. Snižuje alergický histamin, astmatické a další negativní reakce imunitního systému
  • Protizánětlivé působení – snižuje bolestivé a nebezpečné záněty, které hrají klíčovou roli u různých forem artritidy, rakoviny a degenerativních poruch nervového systému. Michiganští vědci zjistili u bazalky protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky ibuprofenem, naproxenem a aspirinem
  • Antibiotická ochrana – nabízí významné přírodní antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti a je proto užitečná při léčbě mnoha vážných systémových chorob, jakož i lokalizovaných infekcí. Působí proti Escherichia coli, Bacillus anthracis…
  • Ochrana srdce a cévního systému- snižuje hladinu nebezpečného cholesterolu a vysoký krevní tlak pocházející ze stresu, chrání a posiluje srdce a krevní cévy a má mírné schopnosti ředění krve, čímž snižuje pravděpodobnost infarktů
  • Brání hromadění tuku v těle (u žen po menopauze)
  • Podpora jater – obecně přispívá ke zdravé funkci jater, zlepšuje metabolický proces a vylučování nebezpečných chemikálií v krvi a působí jako protilátka proti různým jaterním chorobám
  • Působí na kašel a nachlazení – podpůrné účinky pro plíce a průdušky Vedle celkového příspěvku ke zdraví dýchacího ústrojí bylo prokázáno, že Tulsi napomáhá při léčbě řady vážných alergických, zánětlivých a infekčních problémů, jež mají dopad na plicní a příbuzné tkáně. Podává se u zánětů dutin a ucpání nosu
  • Snižuje horečku
  • Snižuje bolesti hlavy
  • Výživa – obsahuje vitaminy C a A a minerální látky typu vápník, zinek a železo, jakož i chlorofyl a mnoho dalších výživných složek rostlinného původu. Rovněž posiluje účinné trávení, absorpci a využití nutričních látek z potravin a dalších bylin. Stopové množství organické mědi podporuje vstřebávání železa
  • Doplněk léčby – zvyšuje účinnost a snižuje negativní, často i nebezpečné vedlejší účinky mnoha standardních a moderních léčebných postupů. Pročišťuje mysl a mozek, posiluje pránu (životní sílu)" (zdroj)
 Jinak tedy, když jsem si po sobě přečetla název, tak mi evokoval film Návštěvníci, kde po tom lektvaru měnil J. Reno podobu, naskákaly mu ty bradavice či co a ocitl se v jiné době :) Miluji tento film, i když je prastarý a asi trošek slaboduchý, fakt se u něj vždy směju jak pominutá :)


No, tak jsme si dali jeden zdravotní post a zítra snad zase něco málo kosmetiky :)
 
Mějte fajn páteční večer, Meduňka
 
 

9 komentářů:

  1. Trubicky v mase? To neznam :D. Ale mozecek muzu :D.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. no, jakože ty cévy, co jsou vidět okem, to bych blila do talíře ...

      Vymazat
    2. aha... to mi stejne nic nerika... asi si budu muset zagooglit :D

      Vymazat
    3. tys nikdy neměla v mase kus přeřízlý cévy? jakože jíš, jíš a najednou fuj, céva...brr

      Vymazat
  2. no, chtěla jsem právě dneska udělat zázvorovou limonádu, ale neměli zázvor, tak jsem myslela, že v létě neroste :D tak asi roste, když ho tu máš, takže musím do jiného obchodu, nutně potřebuji vitamíny

    OdpovědětVymazat
  3. Vypadá to moc dobře :)Trošku mi připomíná domáci limču, akorát dávám víc citronu, občas i limetu a spoustu bylinek.. Vím, že zázvor je skvělý pomocník, mamča si z něj skoro celou zimu dělá čaj a je pak zdravá jak řípa, ale bohužel, jakmile mám více zázvoru, tak se osypu :( Jinak ten čaj vypadá moc dobře a ten výčet těch super vlastností, můžu se zeptat, kde ho kupuješ?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helen, toto tulsi mi poslala kamarádka z Prahy, ale objednávala jsem jiné varianty z internetu. Úplně úžasná je varianta Tulsi s mátou, to je osvěžení jako hrom!
      Kupuji např. tady - http://www.cestaprirody.cz/index.php?productID=6074
      jinak citronu dávám taky obvykle více a včera jsem měla limetku, ale nějak došel matroš :)

      Vymazat
  4. Blee o těch cévkách v mase jsem neměla číst :D také to nesnáším!
    Jinak podobný čaj si děláme doma a má to strašně moc ráda.

    http://onceuponatimeside.blogspot.cz/

    OdpovědětVymazat
  5. hezký bylinkový článek :) taky mám ráda zázvor a čaj teda sladím medem :) to mi nijak nevadí

    OdpovědětVymazat

děkuji za vaše milé komentáře, vzkazy a náměty